Nasze miasto, gmina, osiedle i wioska

Forum dla ludzi z charakterem i zmieniających swoje otoczenie


#1 2014-04-21 11:00:08

senior

Użytkownik

Punktów :   

Głos nie kłamie - Światowy Dzień Głosu

.
Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie [wywiad]

Dodano: 16 kwietnia 2014, 7:15 Autor: Sylwia Zarzycka

O tym, że na co dzień go nie zauważamy, a gdy go zabraknie jest bardzo źle rozmawiamy z Władysławem Pitakiem, wieloletnim koszalińskim logopedą, pedagogiem kultury, aktorem i chórzystą.


- Czym jest głos?

- Głos jest jednym z elementów komunikacji międzyludzkiej. Ale co ciekawe, zgodnie z badaniami, w trakcie komunikacji zwracamy na niego uwagę tylko w siedmiu procentach. Najważniejsza jest tzw. komunikacja pozawerbalna, na którą zwracamy uwagę aż w 55 procentach.

- Gdy ktoś traci głos, jest to dla niego tragedia porównywalna z utratą wzroku czy słuchu?

- Tak, gdy tracimy głos, wtedy dopiero okazuje się jak bardzo on jest dla nas ważny. Utrata głosu wiąże się bowiem z niemożnością komunikacji. Często jest tragedią.

- Z jakich powodów tracimy głos?

- Często dotyczy to ludzi po udarach mózgu, operacjach krtani, ale także osób, które przeszły traumę.

- Jest możliwość wówczas przywrócenia funkcji mowy?

- Oczywiście, choć nie we wszystkich przypadkach. Ja w swojej pracy, jako, że jestem aktorem i śpiewam w chórze, stosuję m. in. muzykodramę. Osobami, które mają problemy z głosem i mową w wyniku zaburzeń i chorób neurologicznych zajmują się neurologopedzi. W przypadku utraty głosu z powodu traumy, według mnie, najlepsze skutki przynosi terapia behawioralna.W przypadku np. jąkania stosuję terapię paradoksalną. Na przykład pacjent "sztucznie" się jąka. On przekonuje się, że jest w stanie nad tym zapanować. Dobrym rozwiązaniem jest także nagrywanie pacjentów. Mają oni wówczas możliwość zobaczenia siebie z boku, tego jak mówią, jakie wykonują przy tym gesty, jak wygląda ich mimika.

- Czym różni się praca z dziećmi od pracy z dorosłymi?

- Z dziećmi trzeba pracować tak jak z dorosłymi, tylko lepiej. Jednak różnice w pracy, szczególnie w przypadku małych dzieci, oczywiście są. Jeśli małe dziecko ma problemy z porozumiewaniem się, pierwszą osobą, którą trzeba poddać terapii jest jego matka. Uważam bowiem, że w przypadku, gdy zaburzenie nie jest spowodowane chorobą, wtedy u jego podstaw leżą relacje w rodzinie dziecka.

- Głos określa nasz charakter?

- Oczywiście. Zdarzają się sytuacje, gdy w danej osobie coś mi nie gra, wiem, że coś jest w niej sztucznego. Wtedy decyduje głos. Bo głos i oczy nigdy nie kłamią.

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl … F140419785

.

Offline

#2 2014-04-21 11:08:31

senior

Użytkownik

Punktów :   

Re: Głos nie kłamie - Światowy Dzień Głosu

tagi:
logopeda, Koszalin, Władysław Pitak, muzykodrama, psychoterapia, nerwica, głos ludzki, światowy dzień głosu, chrypka u dzieci, jąkanie, zaburzenia głosu, wady mowy , czytanie i pisanie, muzykoterapia,

Offline

#3 2014-04-21 11:10:15

senior

Użytkownik

Punktów :   

Re: Głos nie kłamie - Światowy Dzień Głosu

http://www.logos.pomorze.pl/pitak/vox1.jpg

Offline

#4 2014-04-21 11:12:07

senior

Użytkownik

Punktów :   

Re: Głos nie kłamie - Światowy Dzień Głosu

U dzieci rzadziej niż u dorosłych spotyka się w krtani zmiany organiczne, takie jak polipy czy torbiele. W takich przypadkach może byc wskazane leczenie operacyjne polegające na usunięciu zmiany. W wieku dziecięcym szczególną przyczynę zaburzeń głosu mogą stanowić brodawczaki. Są to narośla spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, które mogą pojawiać się w krtani oraz dolnych drogach oddechowych. Mają one tendencję do wzrostu i rozsiewania się i mogą prowadzić do postępujących zaburzeń głosu a nawet duszności. Brodawczaki wymagają chirurgicznego usunięcia w celu odblokowania dróg oddechowych i często dodatkowo leczenia przeciwwirusowego. Niestety, mają one dużą skłonność do wznowy.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plalpejski gończy krótkonożny szczeniaki